Сьогодні ми говоритимемо на досить серйозну тему, яку, як бачимо, розуміють не всі гравці. Ми хочемо найпростішою мовою розповісти про те, як вибрати футзалки. Здавалося б, питання досить просте, проте на практиці з’ясовується, що багато хто не знає банальних істин.

Вступ

Вважаємо, що ця стаття буде корисною не лише новачкам, які хочуть спробувати свої сили на паркеті. Також вона буде корисна тим, хто зрозумів, що йому не зручно грати у своєму взутті та хоче виправити цю ситуацію.

Як вибрати футзалки?

Крім цього, ми хочемо вам трохи розповісти про конструкцію футзалок. Не просто про основні деталі, а саме про те, які елементи обов’язково повинні бути присутніми в конструкції справді якісних футзалок. Не все те, що сьогодні продають нам бренди, можна назвати справжніми футзалками. Наше завдання зробити наших читачів трохи грамотнішим у цьому питанні. Це допоможе їм інакше відчути гру зі зміною взуття, більше отримувати від неї задоволення та при цьому берегти своє здоров’я.

Специфіка футзального взуття

Головна особливість футзалок, на ведмінно від інших типів футбольного взуття, полягає в тому, що вони призначені для гри на твердих поверхнях. Чим загрожує гра на таких поверхнях? Ударні навантаження сильно впливають на втому гравця, а також передають енергію на зв’язки, сухожилля та весь опорно-руховий апарат. Якщо хоч частково не ліквідувати ці навантаження, що передаються на ноги від твердої поверхні, все це може призвести до травм. Це говорить про необхідність наявності хорошої амортизації в підошві, щоб якомога ефективніше гасити всі навантаження.

Друга особливість цього формату ігрового взуття — плоска гумова підошва з чіпким протектором. Підмітка має якісно чіпляти паркет, щоб ноги не ковзали. Якщо цього немає, це знову-таки все може обернутися травмами. Тобто, у хороших футзалках має бути якісна підмітка з хорошим контактом та можливістю спокійно пересуватися у будь-яких напрямках.

правильний вибір футзалок

Третій момент. Так як футзал — це динамічна і контактна гра, де відстань між гравцями завжди мінімальна, все це переходить у тісний контакт. А що буває, коли завжди є тісний контакт при високій динаміці? Правильно, це все загрожує відтоптаними ногами. Завдання нормальних футзалок звести до мінімуму всілякі пошкодження. Для цього їх конструкція має бути надійною та захищати стопи.

Крім цього, швидка гра без пауз говорить про те, що всередині взуття одразу стає спекотно. Ця проблема вирішується наявністю вентиляції. Реалізується вона різними способами, але її наявність обов’язково.

Як і в будь-якому футбольному взутті, для безпеки гравця стопа має бути надійно зафіксована всередині. Думаємо цей момент пояснювати не варто. Ще один момент — це максимально жорсткий носок. У футзалі часто роблять удари пиром без особливої ​​підготовки та розмаху, щоб несподівано упіймати суперника сильним пострілом. Це говорить про необхідність спеціального захисту миску. Крім цього, цей захист також допомагає заощадити пальці і робить удар щільнішим.

Головні деталі футзалок

Що ще характеризує футзал, що має відображатись у конструкції взуття? Різка зміна рухів, швидкі та жорсткі паси та контроль м’яча підошвою. Ці моменти ми також запам’ятовуємо.

Виходячи з усього вищесказаного, якісні футзалки повинні мати:

  • посилений носок;
  • гарну амортизацію у підошві;
  • якісну підмітку;
  • гарну вентиляцію;
  • систему фіксації стопи: посилений задник, правильна конструкція верху + шнурівка;
  • міцні матеріали верху для захисту стопи та довговічності взуття.

Крім цього, не завадить, щоб взуття мало анатомічно правильну конструкцію верху, що позитивно позначиться на комфортній посадці стопи. Всі озвучені обов’язкові параметри футзалок говорять нам про те, що конструкція має бути масивною, але при цьому мати приємну вагу та достатню еластичність. Повинна зберігатися природність руху стоп і щоб не було ніякого перевантаження. Все це була лише теорія, а далі ми вже поговоримо про основні параметри вибору. Як бачите, відповісти на питання, як вибрати футзалки, не так все ж і легко.

Види футзалок

Якщо ми почали детальніше говорити про те, як вибрати футзалки, то для початку позначимо три їх основні види:

  1. Професійні
  2. Напівпрофесійні
  3. Аматорські

Думаємо, не важко здогадатися, що у професійну версію виробник вкладає всі свої найкращі розробки та матеріали. Відповідно, все це відображається на ціннику продукції.

футзалки Nike Lunar Gato 2

Як правило, напівпрофесійна версія – це модифікація топової версії на більш простих матеріалах та технологіях. Це призводить до того, що напівпро візуально дуже схожі на старшу версію, проте менш зручні. Найчастіше це найпопулярніші моделі в колекції взуття, оскільки вони мають оптимальний баланс ціни та якості.

Аматорські версії є найбюджетнішим варіантом для покупки. Візуально вони можуть бути подібні до своїх старших побратимів, однак будуть виконані на найдешевших матеріалах та на старих технологіях. Апріорі бюджетні версії краще обходити стороною, оскільки вони можуть призвести до дискомфорту і травм.

Формати конструкцій верху

Відразу можна сказати, що практично завжди класичний тип футзалок зможе задовольнити потреби професійних гравців. Так, дизайн таких моделей буде масивним і однотипним, проте в цьому і полягає перевага такого формату взуття. Ось вам кілька прикладів класичних футзалок, які дуже популярні та цінуються топовими гравцями.

Joma Top Flex
Joma Top Flex
Adidas Top Sala
Adidas Top Sala
Munich Continental
Munich Continental

Є й прогресивніші версії класичних футзалок, які вже почали адаптувати під сучасну моду, але все ж таки вони зберегли свої важливі якісні властивості.

Umbro Chaleira Pro
Umbro Chaleira Pro
New Balance Audazo v5
New Balance Audazo v5

Вище були приклади, що вибирають собі професіонали та напівпро. А є версії футзалок, які дуже схожі на бутси і відповідно не можуть надати тих важливих властивостей, які ми озвучували вище. Ось кілька яскравих прикладів.

Adidas Predator Freak. 4
Adidas Predator Freak. 4
Adidas Copa Sense. 4
Adidas Copa Sense. 4

Як бачите, у такому взутті використовується найпростіші матеріали, немає захисту стопи, нормальної вентиляції і, що найголовніше, хоч якоїсь амортизації. Думаємо, наше візуальне порівняння вам допомогло визначитись, де придатні речі, а де їхня дешева імітація.

Вибір матеріалу верху

Адаптивні властивості футзалок залежать не тільки від конструкції верху, але і від його матеріалу. Сьогодні використовують такі види матеріалів:

  • натуральну шкіру;
  • синтетику;
  • мікрофібру;
  • текстиль.

Натуральна шкіра

Завжди в ціні було футбольне взуття із натуральної шкіри. При цьому у виробництві може використовуватись шкіра різних тварин. Найм’якшою і якіснішою вважається шкіра теля або кенгуру. Це дуже м’які матеріали, які чудово сідають по стопі після мінімального розношування.

З недоліків можна відзначити необхідність правильного догляду і невелике розтягування після деякого періоду часу. Сьогодні особливий пріоритет віддається шкірі кенгуру, з якої виготовляють преміальні моделі. Ця шкіра мінімально тягнеться, має легку вагу та найякісніші адаптивні властивості.

футзалки з натуральної шкіри

Зауважте, що багато топових моделей сьогодні виробляють саме зі шкіри. Це не лише данина традиціям, а й банальна безвихідь. Сучасні матеріали, розроблені заміну шкірі, досі що неспроможні повною мірою повторити її якісні властивості. Натуральна шкіра відмінно дихає, довго служить, набуває будь-яких форм і відмінно виглядає при правильному догляді. Це екологічно безпечний варіант, після якого важко переходити на інші матеріали.

Синтетика

Це головний “заступник” шкіри. Якщо раніше вона використовувалася для виробництва бюджетних версій футзалок, сьогодні цей матеріал сильно вдосконалили. У деяких виробників синтетика за своїми властивостями вже практично зрівнялася зы шкірою, тому її почали використовувати у виробництві дорогих моделей. Все одно за адаптивними характеристиками вона все ще програє, а також не завжди може похвалитися довгим терміном життя, особливо в бюджетних моделях.

Мікрофібра

Це, по суті, та сама синтетика, тільки з легшою структурою. Цей матеріал відмінно дихає, може випускатися з мінімальною товщиною, дуже надійний і практично не тягнеться. Також у нього чудові адаптаційні властивості, тому він добре сідає по стопі. Сьогодні це прямий конкурент натуральної шкіри, який незабаром допрацюють і, думаємо, він цілком зможе витіснити її з ринку. Очевидний факт — мікрофібру дешевше зробити, ніж натуральну шкіру, що для багатьох виробників стане вирішальним фактором.

Текстиль

Найлегший і дихаючий варіант, який на відміну від шкіри та синтетики не тріскається на місцях згину. Цей матеріал трохи тягнеться, чудово сідає по стопі і дозволяє чудово відчувати м’яч. Єдина і поки що серйозна вада — текстиль не може довго зберігати свої початкові якості, тому не живе довго.

Flyknit від Nike

На сьогоднішній день найяскравіший представник цього матеріалу – це Flyknit від Nike. Цей текстиль використовується в топових моделях і модернізується вже багато років, тому може мати різні якісні властивості.

Підбір розміру

Тут логічно було б доповнити, як перераховані вище матеріали вибирати за розміром:

  • натуральну шкіру беремо на пів розміру менше, іноді є сенс взяти і на розмір менше, залежно від конкретної моделі та від того, зі шкіри якої тварини вона зроблена;
  • мікрофібру беруть за своїм розміром;
  • синтетику беруть або за розміром, або на пів розміру більше в залежності від моделі та від якості використовуваного матеріалу;
  • текстиль вибирають за розміром стопи, але якщо матеріал занадто тонкий, краще взяти на пів розміру менше.
Важливо! Деякі моделі можуть спочатку маломіряти або більшеміряти. Зважайте на це, якщо додатково потрібно проводити інші маніпуляції з розміром у зв’язку з матеріалом.

Шнурівка

Коротко про цей важливий елемент. Сьогодні на футбольному ринку новий тренд — взуття без шнурків. Якщо для бутс це рішення ще прийнятне і там все це грамотно реалізовано, то для футзалу — це поки що неактуальна технологія.

Шнурівка має бути, оскільки за її допомогою регулюється посадка стопи і можна підкоригувати її фіксацію. Особливо це важливо, коли при навантаженнях ноги починають набрякати. Та й різні ситуації на паркеті трапляються, коли стає банально незручно і потрібно розслабити шнурівку, або, навпаки, підтягнути її.

Та й взагалі, поведінка взуття на паркеті сильно відрізняється від поведінки взуття на м’якому газоні, де немає такої потреби у жорсткій фіксації стопи. Деякі бренди намагаються цю новацію проштовхнути і на футзальний ринок, що вже відбувається не перший рік. Але ви нам скажіть, чи ви бачили хоч одного професійного гравця, хто вибрав для себе футзалки без шнурків? Ось вам і відповідь.

Вибір підошви

Як ми вже говорили вище, підошва має забезпечити якісне зчеплення з ігровою поверхнею та амортизувати ударні навантаження. Це наводить нас на тему вибору профілю підошви. Чим вище профіль, тим товще він містить пінний амортизаційний прошарок. Для комфортної гри краще вибирати середній чи високий профіль. Він гарантує нормальну амортизацію та у грі поводиться більш стабільно. Сьогодні деякі виробники в конструкцію підошви вже почали додавати по два амортизаційні шари, щоб покращити ефективність гасіння ударних навантажень. Для прикладу оцініть такий формат підошви:

Munich Prisma

На фото футзалки Munich Prisma, які мають високий профіль із якісною позначкою та двома амортизаційними шарами. При цьому зверніть увагу на мисок, який додатково посилено та прошитий. Ось ще один гідний приклад із якісною підошвою подвійною амортизацією – Joma Top Flex Rebound 2.0:

футзалки Joma Top Flex
Joma Top Flex з підошвою Rebound 2.0

Дивіться також: Joma Top Flex: чи варто купувати ці футзалки у 2022 році?

А нижче показано середній профіль підошви легендарних Adidas Top Sala. Це, мабуть, одна з найякісніших підошв, яка стабільно поводиться на паркеті, відмінно амортизує навіть на одному шарі піни, має легку вагу та хорошу еластичність.

Adidas Top Sala

У бюджетних моделях зазвичай використовується низький профіль, де відсутня будь-яка амортизація. Частіше такі підошви роблять просто з гуми, де під п’ятою створюють невелике потовщення, щоб надати їй хоч якоїсь м’якості. Навіть пінна устілка всередині все рано не допоможе ногам, які під час гри страждатимуть від надмірного навантаження.

Ширина колодки

Кожен гравець має свої анатомічні особливості ніг, тому стопи мають різні значення ширини. Також можна передати привіт плоскостопості, з яким не в кожні футзалки можна нормально влізти. Це говорить про необхідність правильно підбирати ширину колодки. А це вже надто індивідуально для кожної моделі, проте умовно можна розділити бренди, що випускають свою продукцію з різними колодками:

  • середні та широкі колодки – Joma, Munich, New Balance, Umbro та Kelme;
  • вузькі та середні колодки – Nike, Adidas, Mizuno та Puma.

Однак у кожного бренду є винятки у вигляді моделей, які, на відміну від своїх побратимів, виділяються нетиповою будовою підошви та колодки. Тут потрібно індивідуально розглядати кожну модель. Також не забувайте, що багато залежить від еластичності та адаптивності матеріалів верху. Іноді навіть при вузькій колодці, але при матеріалах, що добре тягнеться, можна комфортно грати з широкою стопою, хоч це і не правильний підхід до вибору взуття.

Декілька важливих моментів вибору

Вважаємо, що ви вже розумієте, як вибрати футзалки і на що в першу чергу варто звертати увагу. А також ви вже знаєте, що таке по-справжньому якісне ігрове взуття та з яких деталей воно складається. Тепер лишилося вам дати кілька порад, щоб логічно завершити цю статтю.

Порада 1

Ми не радимо вибирати футзалки вранці. У цю частину дня ноги перебувають у стані спокою, а ось надвечір трохи затікають. Під час гри ноги мають властивості швидко набрякати. У деяких гравців це відбувається по-різному: у когось це відбувається дуже швидко, а в когось повільно. Навіть при набряклих ногах у футзалках має бути комфортно грати. Саме тому їх не варто підбирати, коли ноги ще не відчували навантаження.

При цьому не забувайте про властивості різних матеріалів з часом тягнутися. Ми про це вже писали вище, тому завжди тримайте це в умі.

Порада 2

Ігрове взуття також підбирається під певний стиль гри. Як правило, технічні гравці з добрим дріблінгом вибирають собі легкі моделі. Воротарі, навпаки, віддають перевагу важким і максимально якісним моделям з хорошим амортизаційним шаром під п’ятою. Також зносостійкі моделі для себе вибирають гравці оборонного плану.

Однако немає ніяких заборон грати в тому, що зручно і що подобається. Це все умовності, а деякі моменти приходять лише з досвідом. Іноді потрібно пограти у різних моделях з різними характеристиками на своїй позиції та зі своїм стилем гри, щоб у підсумку визначити, що саме тобі найкраще підходить.

Читайте також: Чи варто купувати футзалки Nike Lunar Gato 2 у 2022 році?

Порада 3

Не женіться за новинками! У більшості випадків наступне покоління вашої улюбленої моделі, що тільки-но вийшло у продаж, мало чим відрізнятиметься за технологічною частиною від попереднього покоління. Найчастіше зміни стосуються лише стилістичного оформлення взуття та невеликих доробок. Однак після релізу новинки, попередні версії автоматично стають дешевшими. Це привід заощадити і отримати хороші футзалки. Однак буває й таке, що свіжа модель має кардинальні зміни і тут уже варто розщедритися, щоб використати свіжі технології у своїй грі.

На цьому ми закінчимо. Сподіваємось, ви повністю розібралися з питанням, як вибрати футзалки і тепер готові зробити свій правильний вибір. Ніколи не поспішайте, оцініть асортимент кожної компанії, прочитайте огляди і, якщо є можливість, помацайте і приміряйте моделі, що сподобалися в магазинах свого міста. Робіть вибір виважено! Від цього залежить комфорт та безпека вашої гри. Усім результативноъ гри!