Професійні футболісти не прив’язані до одного клубу протягом усієї кар’єри. Найчастіше вони починають шлях у спорті з дитячих складів, потім, якщо пощастить, потрапляють у дорослу команду і в якийсь момент змінюють клуб з однієї з багатьох причин. Це може бути бажання піти на підвищення, відмова команди від послуг футболіста, спокуслива зарплата на новому місці та багато інших факторів. Факт у тому, що одиниці професійних футболістів проводять усю кар’єру на одному місці роботи.

Система трансферів забезпечує футболіста можливістю перейти з однієї команди до іншої, якщо всі сторони угоди домовляться про її умови. У більшості випадків клуб, який бажає заручитися послугами спортсмена, виплачує його роботодавцю компенсацію за розірвання трудового договору, але іноді команда не витрачається на трансфер. Таке можливе, якщо футболіст є вільним агентом.

Що це означає?

Вільний агент у футболі – це гравець, який не має договірних зобов’язань з жодною футбольною франшизою. Будь-яка команда може підписати вільного агента без будь-якої компенсації, тому що технічно спортсмен у цьому статусі не належить якомусь конкретному клубу і формально схожий на професіонала будь-якої іншої сфери, що перебуває на біржі праці.

вільний агент у футболі

Легко здогадатися, що вільні агенти дуже привабливі для клубів щодо фінансів: на їх запрошенні можна заощадити дуже багато грошей. З іншого боку, безкоштовно підписати якісного футболіста не так просто, клуби дуже рідко доводять до ситуації, в якій відомий гравець уникає них без грошової компенсації.

Як футболісти стають вільними агентами?

Гравець стає вільним агентом у той момент, коли спливає термін його угоди з роботодавцем. Ще це може статися, якщо клуб розірве з футболістом договір в односторонньому порядку — у цьому випадку команді доведеться виплатити працівникові зарплату, що належить за залишком контракту. Таке трапляється рідко, найчастіше через дисциплінарні порушення спортсмена.

Трудовий договір спортсмена схожий на будь-яку іншу угоду, але для роботодавця цей контракт — ще й інвестиція. Будь-який професійний футболіст високого рівня – це цінний актив, а запрошення гравця до команди робить футбольну фрашнизу володарем цього активу.

ПСЖ та Джордан

Коли до закінчення терміну контракту гравця з клубом залишається кілька років, команда має два шляхи:

  1. Запропонувати спортсмену нову угоду на більш тривалий термін.
  2. Постаратися продати футболіста.

У першому випадку команда й надалі користуватиметься послугами футболіста, у другому — запрацює на ньому. Якщо не зробити ні того, ні іншого, спортсмен піде з клубу безкоштовно у статусі вільного агента – це найгірший сценарій, якого намагаються уникати.

Як щодо самих футболістів?

Якщо клуб, до якого гравець хоче приєднатися, не має достатньо коштів для його трансферу, футболіст може дочекатися терміну закінчення контракту з роботодавцем і відправитися в команду мрії безкоштовно. Такий підхід має плюси для спортсмена — наприклад, майбутня команда може пообіцяти йому грошовий бонус, якщо він не продовжуватиме чинного договору і перейде в новий клуб без компенсації.

Найкращі нападники

Клуби дуже не люблять опинятися в ситуації, коли гравець просто досягає поточного договору і відмовляється йти за гроші (так, футболіст має право відмовитися від трансферу). Зазвичай команди всіма силами намагаються уникнути такого і всіляко підштовхують спортсмена до відходу або підписання нової угоди, наприклад, посилають у дубль і змушують тренуватися окремо.

Підписати вільного агента – це зовсім безкоштовно?

Платити попередньому клубу гравця за трансфер не потрібно, але інші витрати все ж таки існують. Очевидно, футболіст має регулярно отримувати зарплату. Зазвичай у гравця є агент-юрист, який представляє його інтереси. Часто команді доводиться виплачувати агенту круглу суму за ведення переговорів та укладання угоди. Як згадувалося вище, іноді спортсмен отримує великий грошовий бонус просто за те, що прийшов безкоштовно.

Чи може вільний агент прийти до команди поза трансферним вікном?

Якщо ви ще не в курсі, трансферне вікно – це спеціальний період, коли команди можуть дозаявляти спортсменів. У цьому правилі є виняток, який стосується вільних агентів — футболіст без контракту може приєднатися до будь-якого клубу в будь-який момент сезону. Це перевага: спортсмен може неспішно вибирати нового роботодавця, але зазвичай гравці все ж таки намагаються знайти команду раніше, щоб краще зігратися з партнерами до відновлення сезону.

Читайте також: Вільні агенти 2023 року

Підсумок

Вільний агент у футболі – це футболіст, звільнений від контрактних зобов’язань із командою. Він має право перейти до будь-якого клубу без будь-якої компенсації, але може попросити у нового роботодавця фінансовий бонус за те, що дістався йому безкоштовно. Для футболіста цей статус зручний і дозволяє самому розпоряджатися долею, а клуби намагаються не доводити справу до закінчення терміну контракту.