Якщо ви коли-небудь стежили за футбольним матчем, то не могли не помітити паузу в середині зустрічі. Стандартна гра ділиться на два тайми по 45 хвилин, після першого з яких суперники розходяться роздягальнями. До повернення на поле вони мають всього 15 хвилин, але за цей час можна встигнути багато. Розповідаємо, чим займаються спортсмени у підтрибунному приміщенні.

Відпочинок та допомога медиків

Наприкінці першого тайму арбітр дає свисток на перерву, і гравці одразу прямують у роздягальні за тренерами. Перші кілька хвилин йдуть на те, щоб відпочити і отямитися, але відпочивають тільки футболісти. Для медичного персоналу це найнапруженіший період.

Клубні медики перевіряють функціональний стан гравців та переконуються, що зі спортсменами все гаразд. Лікарі надають потерпілому необхідну допомогу, а якщо серйозна травма — приймають рішення про готовність гравця до виходу на другу половину матчу. Використовувати футболіста з ушкодженням — це ризик, але іноді тренери змушені йти й на це. Завдання медичної бригади – надати коучу максимально повну інформацію та дати прогноз про можливі ризики.

Встановлення тренера

Після того, як футболісти оговталися, їхню увагу привертає тренер. Коуч має всього кілька хвилин, щоб скоригувати початковий план, підбадьорити гравців і налаштувати їх на другий тайм. Зазвичай тренери з прикладу епізодів першої половини пояснюють спортсменам, у яких елементах гри їм треба додати, що працює і так.

Що футболісти роблять у перерві матчу

Це головний момент тренерського протистояння: опоненти отримали уявлення про тактику один одного і намагаються якомога ефективніше використовувати нові знання. У перерві коучі можуть донести ідеї до гравців, до яких не могли докричатися під час тайму. Тренери не можуть виходити далі за бічні лінії — деякі футболісти всі 45 хвилин гасають повз них, підказати іншим буває важко.

Зміна екіпірування

Часто у перерві гравці вирішують переодягнутися. Наприклад, володар золотих медалей чемпіонату Англії та Ліги чемпіонів Джеймс Мілнер в автобіографії зазначив, що у кожному матчі змінює футболку після першого тайму, а якщо гра проходить під дощем, то англієць оновлює весь комплект одягу. Спортсмени пітніють, і мокра форма завдає дискомфорту.

Чому футбольні клуби змінюють форму щороку

Ще важливіше змінити бутси, якщо футболіст помилився з початковим вибором. Професійні гравці завжди приїжджають на стадіон із кількома парами взуття, кожна з яких призначена для конкретного покриття та погодних умов. Наприклад, якщо гравець вийшов у бутсах для короткого сухого газону на довгий і мокрий, то він регулярно послизатиметься.

Перекус

Футбол – енерговитратний вид спорту. Протягом 90 хвилин усі польові гравці чергують біг у різному темпі та покривають по 11-13 кілометрів за матч. Спортсмени дотримуються суворої дієти і напередодні зустрічі з’їдають велику порцію повільних вуглеводів, щоб їм вистачило сил на всю гру, але до перерви багато хто починає здавати.

Щоб відновити сили та запастися енергією на другу половину, деякі футболісти з’їдають щось невелике, але енергоємне — банан, невеликий снек, спеціальний гель. Їжа має швидко засвоїтись і не доставляти дискомфорту після повернення на поле. Зазвичай гравці заправляються відразу після приходу в роздягальню, щоб до відновлення матчу їжа вже провалилася у шлунок.