Бутси — найулюбленіша частина інвентарю для будь-якого футболіста. Від того, наскільки комфортно гравець почувається у взутті, багато в чому залежить рівень його виступу на полі. Буває непросто знайти потрібну пару і прибитися до неї, а розлучатися з бутсами зазвичай дуже прикро. Розповідаємо, як доглядати за бутсами та продовжити їм життя.

Шкіряні бутси

Шкіра – матеріал, якому потрібно приділяти особливо багато уваги. Для футбольних бутсів використовують коров’ячу шкіру або шкіру кенгуру. Такий спосіб виробництва спортивного взуття вважається найбільш традиційним. Як і будь-який інший натуральний продукт, згодом шкіряні бутси зношуються, якщо не доглядати за ними належним чином.

Знебарвлення та легка потертість шкіри в місці з’єднання з підошвою – це нормально. Поки шкіра не починає відклеюватися – все гаразд, можна продовжувати грати.

Волога

Вода може зруйнувати шкіру. Якщо надовго залишити бутси вологими або регулярно мочити їх, матеріал затвердіє та потріскається. Таке часто трапляється, якщо футболіст після тренування чи матчу залишає взуття тухнути у спортивній сумці. Вогкість вбирається в шкіру і викликає безліч проблем – на поверхні взуття розмножуються бактерії та пліснява, а це призводить до поступового розкладання матеріалу.

Перепади температур

Спека – головна причина відшарування підошви від верху бутси. Через вплив високих температур клей, що скріплює їх, плавиться, а з’єднання поступово слабшає. Ніколи не сушіть бутси на батареї, особливо у розпал опалювального сезону. Через холод шкіра твердне, бутси стають незручними, страждає відчуття м’яча.

Поради щодо догляду

Кілька важливих порад:

  1. Якщо бутси промокли на тренуванні чи матчі, протріть їх насухо із зовнішнього боку. Видаліть весь бруд та вологу за допомогою рушника або щітки. Ще важливіше висушити взуття зсередини. Щоб шкіра служила довго і не втрачала своїх властивостей, засуньте всередину газети, серветки або рушники. Вони вберуть рідину, а бутси залишаться свіжими та чистими.
  2. Принаймні один раз на місяць обробляйте шкіру спеціальним кремом. Це натуральний матеріал, йому потрібна підтримка для збереження оптимальних кондицій. Ретельно втирайте засіб у шкіряні частини бутси, але не чіпайте синтетику.
  3. Не залишайте пару на вулиці. Зовні може бути холодно або спекотно, а бутсам краще перебувати при кімнатній температурі.
  4. Ніколи не сушіть мокре взуття біля обігрівача, за допомогою фена або іншого подібного інструменту. Підійдуть лише спеціальні сушіння для взуття, але найбезпечніше — дати парі висохнути природним шляхом.
  5. Регулярно виймайте устілку, щоб усередину взуття надходило повітря.

Синтетика та/або трикотаж

Слово «синтетичний» в описі матеріалу виготовлення бутс не означає, що взуття несприйнятливе до зносу і не потребує догляду. Зараз на ринку представлено два типи: синтетики:

  1. Традиційна, яку зазвичай виготовляють із нейлону/поліестеру/мікроволокна.
  2. Синтетика з трикотажної пряжі. В першу чергу це бутси Nike з технологією FlyKnit та adidas з їхньою PrimeKnit.

Такі бутси потребують точно такого ж догляду, як і шкіряні, тому що з ними можуть виникнути ті самі проблеми. Взуття з трикотажної пряжі та класичної синтетики зазвичай має тонке поліуретанове або пластикове покриття. Воно потрібно, щоб запобігти попаданню вологи всередину пари. Проблема в тому, що виведення рідини з черевика теж неможливе, і тут в гру вступає дбайливий власник улюблених бутс. Якщо не просушувати взуття, на її поверхні почнеться розповсюдження бактерій і розкладання.

Поради щодо догляду такі самі, як і для шкіряних бутс, за винятком пункту про використання спеціальних засобів.

Читайте також: Чому футбольні клуби змінюють форму щороку?

Основні уроки:

  • Підтримуйте бутси в сухості настільки, наскільки це можливо.
  • Переконайтеся, що взуття не піддається впливу високих температур.
  • Очищайте пару від бруду.
  • Обробляйте шкіряні бутси спеціальним кремом щонайменше раз на місяць.