Футбол складається із помилок. Їх допускають усі: футболісти, тренери, судді. Суддівські помилки можуть докорінно вплинути на результат матчу. Щоб їх уникнути, було придумано систему відеоповторів VAR, яка стала темою для суперечок у футбольному світі. У цій статті ми розповімо, що являє собою система VAR у футболі, як вона працює, а також розглянемо її основні плюси та мінуси.

Що таке система ВАР у футболі?

Система VAR (Video Assistant Referee) — система відеодопомоги арбітрам у футболі, яка дозволяє головному судді матчу приймати правильні рішення або змінювати неправильні рішення щодо окремих моментів.

VAR

На футбольному полі встановлено безліч камер, інформація з яких стікається до спеціального пункту. Бригада арбітрів ВАР у спеціальній кімнаті стежить за подіями з камер, що відбуваються на полі, і допомагає головному рефері у прийнятті рішень. Зв’язок між ними здійснюється за допомогою гарнітури.

Історія появи VAR у футболі

Причиною появи ВАР у футболі стали брутальні суддівські помилки, які впливали на результат найважливіших матчів.

Вперше система відеоповторів була використана у серпні 2016 року у матчі молодіжних команд у МЛС (чемпіонату США з футболу). Головний рефері матчу за рекомендацією відеоарбітра двічі дивився повтори, після яких показав червону та жовту картки гравцям.

VAR у футболі

Приблизно за місяць ВАР уперше потестували у Європі. Це був товариський матч збірних Франції та Італії.

Читайте також: ТОП-14 найкращих футбольних гаджетів у сучасному футболі

Кубок Конфедерацій 2017 року, який пройшов у Росії, був першим турніром збірних, де використовувалась система відеодопомоги VAR. З сезону 2017/18 систему відеоповторів стали запроваджувати топові футбольні чемпіонати.

Як працює система VAR?

У разі спірної ситуації відеоарбітр сигналізує про неї головному рефері. Можливий інший варіант, коли головний суддя звертається за допомогою до відеоасистенту.

Ніхто, окрім головного судді матчу, не може запитати про перегляд відеоповтору. Ви вже бачили, як гравці тиснуть на рефері, змушуючи його подивитися повтор. Якщо футболіст показує арбітру жест VAR, гравець карається жовтою карткою. Тренерів футбольних команд за таку саму провину видаляють із поля до кінця матчу.

Є думка, що систему відеоповторів у футболі потрібно зробити як у великому теніс. Тобто обидві сторони матчу зможуть вимагати перегляду повтору. Пропонується дати кожній команді право на два перегляди відеоповтору у матчі. Якщо команда, що запросила повтор, мала рацію, то кількість «челенджів» зберігається. Якщо ні – кількість повторів зменшується. Подивимося, чи може колись перегляд відеоповторів існуватиме якраз у такому форматі.

Які епізоди розглядає ВАР?

Система ВАР у футболі розглядає чотири основні епізоди:

  1. Правильність призначення чи не призначення пенальті.
  2. Положення «поза грою» (офсайди).
  3. Епізоди з червоними картками.
  4. Голи (чи забитий гол за правилами).

Окрім цього, відеоасистенти переглядають інші епізоди, які можуть вплинути на кінцевий результат матчу.

Можливо, вам буде цікаво: Офсайд у футболі: що це таке простою мовою

Скільки людей у ​​бригаді VAR?

Бригада VAR складається із трьох осіб: відеосудді, помічника відеосудді та відеооператора. У ролі відеосудді може бути представлений як чинний футбольний арбітр, так і рефері, який закінчив ігрову суддівську кар’єру.

допомога суддям ВАР

Коли відеоарбітр дивиться повторення, гра зупиняється. Головний рефері в цей час чекає на підказки від відеоасистентів. Якщо бригада ВАР не дійшла єдиного рішення, то головний рефері особисто дивиться повтор. Головний арбітр матчу показує жест ВАР, описуючи у повітрі прямокутник, і біжить на брівку поля, де встановлено монітор.

Жест VAR
Жест, що означає перегляд відеоповтору

Суддя дивиться змонтований відеооператором ролик, після чого ухвалюється остаточне рішення.

У хокеї також є система відеоповторів. Після перегляду епізоду суддя озвучує рішення щодо гучного зв’язку на весь стадіон. Цілком можливо, що таку новацію колись запровадять і у великий футбол.

Отже ми встигли розглянути принцип роботи системи ВАР. Давайте поговоримо про плюси та мінуси даної системи.

Плюси системи VAR у футболі

Справедливість

Справедливість – найголовніший плюс у використанні системи ВАР, який поодинці може переважити всі інші мінуси.

Уявіть, як міг скластися матч «Челсі» – «Барселона» в 2009 році, якби на той момент вже існувала система VAR. Тоді суддя створив стільки фатальних помилок, які повністю зруйнували гру.

Підвищується рівень драматизму

Багато хто скаржиться на те, що перегляд відеоповторів у футболі займає надто багато часу. Але ви подивіться, скільки емоцій переживають люди в такий короткий час. Радість миттєво може змінитись розчаруванням і навпаки.

Жоден епізод не зможе залишитися непоміченим

Судді просто не можуть помічати все. У футболі нерідко виникають міні-конфлікти між гравцями, які можуть супроводжуватися ударами, стусанами, плювками. Зараз такі моменти не зможуть пройти повз рефері.

Мінуси системи VAR у футболі

Дорожнеча системи

Система відеоповторів – річ недешева. На чемпіонаті світу у Росії у кожному матчі використовувалося близько 35 камер. Крім того, потрібно витратити багато сил та засобів, щоб забезпечити грамотне функціонування такої системи. За справедливість доводиться сплачувати велику ціну.

система VAR у футболі

Довгі паузи

Складні моменти забирають багато часу прийняття рішень. Внаслідок цього втрачається темп гри, падає динамічність.

Суб’єктивність рішень

Навіть із запровадженням повторів ми не позбулися суб’єктивності суддівських рішень. Справа в тому, що футбольні арбітри можуть по-різному трактувати один і той самий епізод.

Судді у складних моментах почали боятися брати на себе відповідальність

Із запровадженням ВАР судді почали перестрахування, покладаючись на те, що система виконає свою роботу. Бічні арбітри не завжди піднімають прапорець, даючи дограти епізод остаточно. Навіщо ризикувати, якщо система побачить краще за тебе.

Пам’ятаєте матч за Суперкубок УЄФА у 2019 році між «Челсі» та «Ліверпулем»? Той матч обслуговувала жіноча бригада арбітрів. Бічні судді не піднімали прапорець, навіть за очевидного офсайду. Щоразу доводилося звертатися до системи VAR.

Унікальні випадки з VAR

За недовгий час використання системи відеоповторів у футболі сталося багато цікавих випадків. Розкажемо про кілька цікавих ситуацій.

Чемпіонат Італії 2019-20. Матч «Спал» 1:4 «Фіорентина»

У матчі між італійськими командами трапився унікальний випадок. Нападник «Фіорентини» Федеріко К’єза впав у штрафний майданчик господарів, на що головний рефері матчу не звернув уваги і дав продовжити гру. У атаці у відповідь аутсайдер Серії А «Спал» забив гол і повів 2:1. Але головний арбітр отримав підказку від відеоасистентів, які повідомили йому, що на Федеріко К’єзі таки було порушено правила.

Унікальний випадок з VAR у матчі «Спал» – «Фіорентина»

Рефері матчу Лука Пайретто був змушений скасувати гол «Спала» та призначити одинадцятиметровий удар у ворота господарів. У підсумку “Фіорентина” вийшла вперед 1:2 і виграла матч із рахунком 1:4.

Ставлення до VAR

Система відеоповторів VAR стала предметом суперечок. Думки розділилися. Хтось виступає за систему ВАР, хтось проти.

Колишній тренер лондонського “Тоттенхема” Маурісіо Поччетіно виступав проти впровадження системи відеодопомоги арбітрам. Ось що він казав:

Я боюся, що відеоповторами та увагою до цих дрібниць ми вб’ємо гру. Ми її любимо. Судді теж люди, іноді вони мають рацію, іноді помиляються. За весь сезон, за 10 місяців, трапляються помилки як на твою користь, так і проти тебе. Особисто я люблю такий футбол.

Воротар туринського «Ювентуса» Джанлуїджі Буффон також виступив проти системи відеоповторів:

Вони зловживають цим і роблять помилки. Мені це не подобається, це недобре.

А як Ви ставитеся до системи VAR? Відповідь пишіть у коментарях.