Футбольні гаджети все більше занурюються у світ спорту. Вони допомагають тренувати і зовсім маленьких віком футболістів, і зрілих майстрів. Дозволяють контролювати дії спортсменів та їх вчасно коригувати. Втім, і суддям вони починають життя значно полегшувати. Сьогодні ми вам покажемо 14-ть таких гаджетів, які активно використовуються у сущасному футболі.

1. Гарнітури для суддів

Це комплекти аудіозв’язку для швидкого спілкування головного арбітра з бічними асистентами. До початку цього століття у разі виникнення спірної ситуації доводилося зупиняти зустріч та влаштовувати міні-нараду. Тепер головний суддя може поспілкуватися із колегами, не припиняючи матчу.

Гарнітури для суддів

Причому пристрій, за допомогою якого відбувається спілкування — це звичайна рація на частоті 40-50 МГц. Радіус її дії — трохи більше 5 км, але цього цілком достатньо для спілкування. Сигнал може передаватися кількома каналами зв’язку. Зазвичай він ще й шифрується, щоб сторонні не могли втрутитись у розмову.

2. Прапорці з передавачами – біп-система

Іноді буває, що головний суддя не помічає сигналів бокового арбітра чи не чує його. Щоб виключити таку ситуацію, вигадали вставляти в рукоятку прапорця бокового арбітра спеціальну кнопку передавач. Суддя на лінії натискає її одночасно зі змахом прапорця.

Прапорці з передавачами – біп-система

В результаті арбітр у полі отримує сигнал про підготовку заміни або порушення правил. Після того, як передавач спрацьовує, на руці головного арбітра починає вібрувати браслет. Просто, але досить ефективно.

3. Камери для автоматичної фіксації голу

Футбол стає більш швидкісним. Тому не завжди суддя може зафіксувати взяття воріт. До 2010 року стало зрозуміло, що у грі треба щось змінювати, інакше незарахованих голів стане дедалі більше. Спочатку хотіли оснастити спеціальними датчиками м’яч. Але дійшли висновку, що ці датчики легко ушкоджуватимуться, а, значить, і спрацьовуватимуть далеко не завжди. Тоді ввели систему GoalControl-4D. Навколо воріт кожної з команд встановлюється сім високоточних камер. Вони і фіксують взяття воріт і подають сигнал про це головному арбітру на той самий браслет, що вібрує.

4. Повтор із кутом огляду 360 градусів

Ця система працює в Іспанії з 2016 року. За необхідності кілька встановлених відеокамер можуть продемонструвати зображення практично з будь-якого ракурсу. Слід зазначити, що це бачать лише телеглядачі. Судді до такого зображення не допускаються.

5. Відеопомічник для суддів – VAR

Найспірніша новація останнього часу. Сама по собі ідея була непоганою, — в окремій кімнаті сидить помічник судді та уважно переглядає спірні моменти. Здавалося б, все вірно. Але претензій до системи VAR поки що дуже багато.

VAR

По-перше, і помічники все одно помиляються. Мабуть, вони бачать те, що відбувається, все-таки не з усіх точок огляду. По-друге, трактування подій у різних суддів може бути різним. Деякі асистенти, наприклад, фіксують положення “поза грою”, буквально до міліметра. Це суттєво сковує атакуючі дії. Крім того, навіть при виявленні порушення гра одразу не зупиняється, епізод дограється до кінця. За цей час нерідко забиваються чисті голи, які потім скасовуються.

6. Розумний футбольний м’яч

Це гаджет, що відстежується за допомогою звичайного смартфона. Фіксуються тисячі точок на цьому м’ячі, щоб зрозуміти, чи футболіст працює з цим снарядом. В результаті, можна коригувати тренування в реальному часі.

7. VR-гарнітури

Це стимулятори футбольних матчів, які використовуються на тренуваннях і навіть на міжнародних турнірах. Бувають різними структурою:

  • одиночними – користувач грає з ботами;
  • командними – тут команда друзів проводить спільний турнір;
  • розрахованими на багато користувачів – тут вже можуть брати участь у змаганні користувачі з усіх куточків світу.

Щодо реального футболу, то на таких стимуляторах можна відпрацьовувати різну тактику гри. Або визначати потенційні можливості того чи іншого футболіста. Як правило, вони вказані відносно точно. За допомогою такої гарнітури молоді футболісти можуть відпрацьовувати удари головою на віртуальному тренажері без ризику отримати травму.

8. Камера на екіпіруванні судді для трансляцій від першої особи

Ідею активно пропагують англійські працівники ТБ. Справді, було б цікаво спостерігати за грою очима рефері. Але більшість арбітрів таке нововведення не хоче вітати. Зрозуміло, що камера на екіпіруванні судді, напевно, висвітить усі його помилки. Попри це кілька товариських матчів із такою камерою все ж таки зіграли. Телеглядачі повеселилися.

9. Онлайн виведення статистики – Google Glass

Система застосовується ще дуже обережно. Особливо їй зацікавилися іспанці. Суть полягає в тому, що один із тренерів за допомогою спеціальних очок контролює гру у додатковій реальності. Зазвичай це стосується швидкості бігу гравця та дистанції, які він пробігає за матч. Можна відстежити правильність призначення пенальті, точність пасу та відбору м’яча.

Відомості передаються кожні тридцять секунд у реальному режимі. Чи потрібні футболу такі нововведення? Швидше, все-таки так, гра не стоїть на місці, футбольні гаджети реально допоможуть їй розвиватися. Але треба не переборщити з нововведеннями, зберігши ту красу і принадність футболу, яку ми часто бачимо зараз.

5 найкращих гаджетів для футболістів

А зарад ми поговоримо про ті футбольні гаджети, які ми вважаємо максимально єфективними для звичайного футболу. Тобто для того рівня футболу, який може дозволити собі кожний, а не тільки професіонали.

1. Zepp Play Soccer – трекер аналізатор

На сьогоднішній день цей трекер є одним із найкращих світі. Він здатний відстежувати діапазон швидкості футболіста, кількість пересувань, силу удару та інше. Одягається вын на робочу ногу, а усі дані передаються на смартфон. Після закінчення гри гаджет здатний продемонструвати відеозображення окремих моментів.

https://www.youtube.com/watch?v=OaUFr2_Mn8M&ab_channel=SecondChanceLimited

2. OptimEye для воротарів

Це вже пристрій для голкіперів. Він кріпиться на спину воротаря і дозволяє визначити інтенсивність та висоту стрибків, швидкість відновлення організму після небезпечних моментів, амплітуду пересування тощо. Є моделі і для польових гравців, але вони менш популярні.

Дивіться також: Бутси для воротаря: наш ТОП-4 моделей

3. Viper Pod

Гаджет кріпиться на пояс спортсмена та визначає його пульс, частоту дихання, швидкість бігу та інші показники. І відразу в режимі реального часу передає ці дані тренеру. Дуже зручне визначення фізичного стану будь-якого спортсмена.

4. FieldWiz для команд

Модель призначена для відстеження дій усієї команди, тому купується одразу в комплекті. Мініатюрні датчики фіксують як індивідуальний стан гравця, так і загальні показники. Такий підхід ефективний під час зборів, після важких матчів тощо.

5. Sockit для дітей футболістів

Є футбольні гаджети, які напрочуд прості, але дуже корисні, особливо в дитячому віці. Будь-який майстер м’яча скаже, що від правильності удару по м’ячу залежить сила цього удару, напрямок та точність. Роботу з м’ячем требо тренувати з дитячого віку. Оскільки заняття з юними футболістами починаються зазвичай з 5-6 років, саме в цей час дуже корисним є цей пристрій. Це така спеціальна накладка на бутсу, забезпечена діодними пристроями. Ці пристрої фіксують момент удару по м’ячу і визначають правильність дій. Можуть застосовуватись до 12 років.