Чемпіонат світу в Катарі стартував 20 листопада і завершиться 18 грудня. Таким чином, ЧС-2022 – перша світова першість, що проходить восени та взимку. Мундіаль у самому розпалі: збірна Англії розгромила Іран, Нідерланди не легко справилися з Сенегалом, Франція поламала Австралію, а Німеччина сенсаційно поступилася японцям. Але більшість вболівальників турбує інше — чому чемпіонат світу відбувається взимку?

Багато тренерів, футболістів та журналістів негативно відгукувалися про цю витівку, адже довелося інтегрувати чемпіонат світу в сезон. ЧС-2022 рясніє травмами – спортивні медики вважають, що є зв’язок із нелюдськими навантаженнями на організм. Невже не можна було провести ЧС-2022 улітку, а не взимку?

Катар і аномальна спека

Катар – країна, розташована на Аравійському півострові. Доха – одна з найінноваційних та найрозвиненіших столиць світу (величні будівлі, вихід до моря, гарні вогні нічного міста, чарівні набережні). У чемпіонаті Катару легіонери одержують пристойні гроші, але й місцеві зірки не скривджені фінансами. Здається, всі умови для проведення чемпіонату світу влітку є, але! Температура у Катарі – головний стоп-сигнал для гри у футбол у звичний для всіх уболівальників час (червень-липень).

ЧС-2022 у Катарі взимку

Наприклад, 25 листопада в Досі було +30, а 26 числа термометр дістався +31. Портал погоди повідомляє, що в червні середня температура в Досі (середній показник за останні 14 років) коливається в районі +41 (увечері трохи краще – +32), а в липні – вдень +41 та +33 увечері. Грати в таких нелюдських умовах = прирікати футболістів на смерть. Зрозуміло, що жителі пострадянської Азії з Таджикистану та Узбекистану звикли бачити температури ще страшніше, але вони адаптовані до місцевого клімату. А уявіть, що буде з умовними гравцями з Данії, Хорватії чи Нідерландів?

Сонячні удари, проблеми з серцем (тахікардія – найневинніше порушення роботи «мотора»), перманентна спрага. Глядачі з Європи та Азії теж запросто засмажилися б на нещадному катарському сонці, і інциденти на трибунах могли б призводити до смерті. Хто дивиться АПЛ, той знає, що медичні бригади регулярно стежать за вболівальниками і оперативно сигналізують для зупинки матчів. Наприклад, пильність Серхіо Регілона у торішньому матчі «Тоттенхема» та «Ньюкасла» врятувала життя літнього чоловіка.

Але якщо там був разовий випадок, то дике сонце могло провокувати смерть за смертю на трибунах. Чи страшно було за Крістіана Еріксена на Євро-2020? Якби ЧС-2022 було проведено влітку, від нападів ніхто не застрахував би. FIFA можна критикувати за вибір Катару як країни-господарки, але в жодному разі не можна кидати каміння в організацію через проведення чемпіонату світу на стику осені та зими.

Чому вибрали Катар?

Чому FIFA обрала Катар як місце проведення ЧС-2022? У жовтій пресі ходили чутки про банальний підкуп Йозефа Блаттера та Мішеля Платіні – мовляв, катарські бізнесмени обдарували поважних чиновників грошима, і вони допомогли арабській країні. Але, швидше за все, все прозаїчніше: країни Європи та Азії вже брали чемпіонат світу, тому FIFA логічно розширила кордони на Схід. Адже футбол повинен об’єднувати, а в Катарі теж є любителі футболу, та й долетіти до цієї країни можна на комфортабельних літаках фірми Qatar Airways.

ЧС-2022 взимку

Вибори країн-організаторів ЧС-2018 та ЧС-2022 відбулися 2 грудня 2010 року у швейцарському Цюріху, де у FIFA знаходиться штаб-квартира. Тож катарські любителі футболу розділили радість із російськими «колегами» на початку тієї зими. У березні 2009 FIFA оголосила, що за право провести мундіаль змагатимуться 9 заявок (не країн): Австралія, Англія, Індонезія, Мексика, Росія, США, Японія плюс Португалія з Іспанією, що об’єдналися за географічним принципом, і Бельгія з Нідерландами.

Логістика Катару – один із аспектів

Катар із населенням 2,6 мільйона громадян – найменша країна ЧС-2022 (на другому місці – Уельс та його 3 мільйони жителів). З погляду логістики та переміщення фанатів, команд та представників ЗМІ, Катар виглядає ідеальним рішенням. Журналісти якось підрахували, що від одного стадіону до іншого можна дістатися приблизно за 2 години. На інших чемпіонатах світу таке здавалося неможливим і нереальним, враховуючи загальний кілометраж країни та віддаленість одного міста від іншого.

Протести

Рішення віддати ЧС-2022 Катару викликало величезні питання у західному світі. Лідер «Реала» Тоні Кроос робив акцент на тому, що під час будівельних робіт масово вмирали трудові мігранти, які отримували ще й справжні копійки за справді жахливий працю на сонці.

У капітана «Арсеналу» Мартіна Едегора склалася інша думка – він заявив, що в жодному разі не можна бойкотувати ЧС-2022, але при цьому потрібно порушувати питання про смерті будівельників. Їм обом було легко висловлюватись і про Катар, і про ЧС-2022 – Кроос завершив кар’єру у збірній Німеччини у 2020 році, а збірна Норвегії востаннє заїжджала на чемпіонат світу у 1998 році.

Дивіться також: Найкращі форми ЧС-2022

Вся футбольна спільнота, по суті, бунтує через порушення прав людини. Крім цього, жорсткі заборони організаторів на алкоголь, яскраве вбрання, пропаганду та шумне святкування – також підлило олії у вогонь. Поки що ми зустрічаємо більше критики, аніж схвалення організаційних моментів.