Перші згадки про футбольних арбітрів стосовно сучасного виду гри з’явилися в середині XIX століття. Зокрема, у звіті про матч, що пройшов у 1842 році між двома командами з британського Рочдейла, говорилося, що у грі брав участь рефері, який допомагав суперникам вирішувати спірні ситуації.

Арбітри у футболі

Поява судей

У 1863 році ФА затвердила офіційні правила, проте про суддів там не йшлося. Передбачалося, що гравці будуть поводитися на полі по-джентльменськи, а у разі ненавмисного порушення правил спокійно домовляться між собою. Однак згодом матчі ставали дедалі конкурентнішими, ставки зростали, і стало зрозуміло, що дотримання принципів фейр-плей на постійній основі не працюватиме.

Так 1874 року з’явилося таке рішення: за грою спостерігали по одному арбітру від кожної команди, а третій, нейтральний, стежив за часом. До нього зверталися рефи, якщо не могли прийняти єдине рішення. У 1881 році з’явилося ще одне нововведення – лайнсмен, якому ставилося фіксувати взяття воріт.

Рефері-поліцейські

Футбол набирав популярності, напруга під час матчів зростала. Конфлікти між гравцями та суддями спалахували все частіше. У результаті комусь спала на думку оригінальна ідея — призначати як рефері поліцейських. Саме з цієї причини у арбітрів і з’явився свисток — його було чути набагато краще, ніж вигуки або дзвін дзвіночка (так, деякі рефи використовували і таке).

Офіційні арбітри у футболі

Права та обов’язки головного арбітра вперше були закріплені у зведенні офіційних правил у 1891 році. Він мав перебувати в полі, стежити за часом, фіксувати фоли, видаляти гравців, призначати штрафні та пенальті. Як лайнсмени при цьому продовжували виступати судді, які представляють команди, що змагаються.

Гарнітури для суддів

Цю практику багато хто небезпідставно вважав порочною, тому незабаром на топові матчі ФА стала призначати нейтральних суддів. У 1908 році їй був і зовсім покладено край: з’явилася Асоціація футбольних арбітрів, в обов’язки якої входила підготовка рефері і призначення їх на матчі.

Створення PGMOB

Багато років футбольні арбітри займалися своєю справою у вільний від основної роботи час. Все змінилося у 2001 році, коли у Великій Британії з’явився PGMOB — професійний суддівський корпус, який фінансується ФА, Прем’єр-лігою та Футбольною лігою. Відібрані рефері отримували фінансові гарантії у розмірі 33 тисячі фунтів на рік у вигляді фіксованих виплат плюс по 900 фунтів за кожен матч, на який вони отримували призначення. Крім роботи безпосередньо на матчах арбітри мали регулярно тренуватися і проходити курси підвищення кваліфікації.

Приклад британців швидко наслідували інші країни. Проте скрізь свої тонкощі. Наприклад, у Німеччині всі арбітри перебувають у віданні Німецького футбольного союзу (аналогу ФА в Англії), який веде кожного суддю з початку його кар’єри у дрібних регіональних змаганнях. Найкращі рефи потрапляють у топ-лист, кожен учасник якого може бути допущений до роботи на матчах Бундесліги чи Бундесліги 2.

Читайте також: Навіщо футбольним арбітрам спрей?

Сьогодення

Сьогодні футбольні матчі обслуговує ціла суддівська бригада. Залежно від рівня та регламенту змагань до неї може входити понад десять осіб:

  • головний арбітр;
  • два лайнсмена;
  • резервний суддя;
  • резервний помічник арбітра;
  • помічники арбітрів за воротами;
  • відеопомічники рефері.
допомога суддям ВАР

Жінки арбітри

Довгий час футбольні матчі обслуговували виключно арбітри-чоловіки. Першою жінкою, включеною до списку рефері на офіційний матч, стала британка Венді Томс, заявлена на гру Другої ліги між «Борнмутом» та «Редінгом» як резервний арбітр у 1991 році. 2017 року німкеня Бібіана Штайнхаус стала першою жінкою, якій довірили роль головного арбітра на матчі ліги з європейської «Великої п’ятірки» — вона успішно відсудила гру між «Вердером» та «Гертою» у Бундеслізі.

Зрештою, у грудні 2022 року трапилася ще одна історична подія: матч групового етапу чемпіонату світу в Катарі між збірними Німеччини та Коста-Ріки відпрацювала жіноча бригада на чолі з француженкою Стефані Фраппар. Вона ж раніше стала першою жінкою-арбітром у складі бригади на матчі мундіалю (Мексика проти Польщі).