Мета судді у будь-якому футбольному матчі – забезпечити максимальну динамічність гри та скоротити зупинки до мінімуму. Для цього в арсеналі арбітрів є набір спеціальних інструментів, за допомогою яких вони повідомляють гравцям рішення та перемовляються між собою. Наприклад, бічні рефері мають прапорці для позначення офсайду, головний суддя — свисток, картки, засіб зв’язку, а відносно недавно до цього набору додався спрей.

Навіщо футбольним арбітрам спрей?

Коли з’явився спрей?

Спрей тестували і раніше, але вперше технологія використовувалася на великому міжнародному турнірі під час чемпіонату світу 2014 року. Тоді фанати здивувалися новинці, що найбільше нагадувала крем для гоління, і спочатку аксесуар викликав багато розмов та глузувань. Наразі закріпленим на поясі у арбітра балончиком нікого не здивуєш: спрей використовується майже у всіх провідних футбольних турнірах по всьому світу.

Навіщо потрібен спрей?

У разі порушення правил за межами воротарської площі суддя призначає штрафний або вільний удар, а м’яч дістається постраждалій стороні. Якщо до воріт суперника недалеко, і гравець атаки може вразити створ прямим ударом, то сторона, що обороняється, виставляє стінку — ряд футболістів, що щільно стоять. Їхнє завдання — прийняти удар на себе та перешкодити опоненту забити гол.

За правилами, стінка повинна знаходитися на відстані дев’ять з гаком метрів від того, хто б’є. Суддя відміряє належне та показує гравцям, де вони повинні перебувати. Те саме стосується футболіста з м’ячем, рефері означає місце, з якого слід відновити гру. До введення спрею спортсмени використали дрібні хитрощі: стінка рухалася ближче до м’яча, коли арбітр повертався до неї спиною, а футболіст із ігровим снарядом міг змінювати його положення, щоб покращити позицію для удару.

Читайте також: Навіщо футболісти обрізають гетри?

Іноді суддя помічав це і змушував гравців повернутись на вказані ним позиції, але це забирало багато часу і часто призводило до тривалих суперечок. Спрей повністю вирішив проблему – тепер рефері проводить лінію, за яку не може заступати стінка, та обводить м’яч, щоб футболіст не пересував ігровий снаряд. Біла піна швидко розчиняється, перетворюючись на воду, тому через пару хвилин на полі не залишається жодних слідів.