М’яч — єдине, що потрібне для футбольного матчу. Грати можна в будь-чому і на будь-чому, а розмітити поле і ворота легко багатьма підручними засобами. Ігровий снаряд – єдиний незамінний для улюбленої гри інвентар. Зараз ми вам розповімо про будову та особливості конструкції м’яча.

З чого складається футбольний м'яч

Навіть найсучасніші ігрові снаряди за своєю суттю недалеко пішли від перших м’ячів — це так само наповнена повітрям сфера. У будові м’яча можна виділити три основні елементи:

  1. Покришка
  2. Камера
  3. Підкладка

Покришка

Це зовнішня частина м’яча. Від неї залежить міцність ігрового снаряда, термін його експлуатації та багато інших важливих властивостей на кшталт аеродинаміки. В основному покришки виробляють з поліуретану, термополіуретану, полівінілхлориду, поліпропілену або шкіри. Розберемо особливості кожного матеріалу.

Натуральна шкіра

Раніше з неї робили всі ігрові снаряди, але тепер матеріал переважно застосовується у сувенірній продукції. Шкіра швидко вбирає вологу, через що м’яч стає важчим, погіршується відскок, а виконувати технічні елементи стає складніше.

Поліуретан/термополіуретан

Такі м’ячі служать довго завдяки міцності та еластичності матеріалу. Чим щільніше покришка – тим краще відскок та керованість, а сам інвентар можна використовувати довше. Зовні ігровий снаряд виробляють матовим, щоб він був схожим на шкіряний, або глянцевим. Глянцева покришка має кращі аеродинамічні властивості та ефективніше відштовхує воду.

М'яч Ліги чемпіонів 2022 для чоловіків

Полівінілхлорид та поліпропілен

Ці матеріали використовуються для виготовлення недорогих м’ячів, в осінньо-зимовий сезон інвентар краще використовувати для гри в закритих приміщеннях: такі ігрові снаряди твердіють на холоді. Ці м’ячі дешевші і твердіші, ніж з поліуретану, але менш еластичні і гірше управляються.

Способи з’єднання панелей покришки

Класична конструкція покришки – це 32 з’єднані між собою панелі. Їх компонують одним із трьох способів:

  1. Термошви
  2. Ручна зшивка
  3. Машинна зшивка

Головне, чим відрізняються способи – надійністю кінцевого продукту. Термошви майже виключають попадання води всередину покришки, м’ячі з ручною зшивкою краще використовувати для тренувань через підвищене вологопоглинання, а ігрові снаряди з машинною зшивкою зазвичай використовують як сувеніри або для того, щоб познайомити з футболом маленьких дітей.

ВАЖЛИВО! Термошов не тільки виключає потрапляння вологи всередину, але й робить поверхню м’яча гладкішою, що підвищує точність ударів.

Камера

Надуючи м’яч, ви наповнюєте повітрям саме камеру. Їх виготовляють із бутилу та латексу — перші довше тримають повітря, другі еластичніші і краще відчуваються футболістом, але швидше спускаються. У м’ячах, якими грають матчі найпрестижніших турнірів планети, використовують саме латексні камери.

Підкладка

Ще один шар, який встановлюється між камерою та покришкою. Підкладка забезпечує пружність м’яча та зберігає його сферичну форму. Цю частину м’яча виготовляють із тканини, піни чи нетканого полотна.

Дивіться також: Усі м’ячі АПЛ з 1992 по 2022 рік

Тканина та піна швидко вбирають воду на вологих полях, через що м’яч стає важчим і летить гірше. Неткана підкладка зазвичай складається з бавовняних спіралеподібних волокон, оброблених синтетичною смолою. Такий шар добре відштовхує вологу та запобігає деформації ігрового снаряда після ударів. Єдиний мінус – вища ціна.