Живлення у футболі має ключове значення. Це вид спорту, в якому фізична підготовка вирішує не все, але дуже багато. Перемагає команда, футболісти якої здатні протриматися на полі 90 хвилин, не зменшуючи в темпі та інтенсивності, готові викладатися щонайбільше в кожній ігровій ситуації.
Важливість споживання правильної їжі стає дедалі вищою — особливо до і після матчів. У цьому матеріалі ми зосередимося на харчуванні перед грою: розберемо конкретні страви та пройдемося по меню, яке дозволить максимально продуктивно провести час на полі, а потім якісно відновитись за його межами. Грамотна дієта дасть спортсменові енергію на цілий день і дозволить зберегти здоров’я.
Кожен футболіст, який хоче стати успішним, повинен мати уявлення про базові поняття нутриціології: основні поживні речовини — вуглеводи, білки та жири — та їх призначення для організму. Ще треба добре знати особливості свого тіла: які в нього потреби і як їх закрити. Ідеальна дієта буде індивідуальною для кожного гравця, але є багато загальних рекомендацій, які застосовуються до всіх спортсменів.
Яким має бути передматчевий прийом їжі
Продукти, які можна їсти перед матчем, мають бути легко засвоюваними. Гравцю варто їсти тільки ті продукти, з якими він добре знайомий, щоб уникнути непередбачених алергічних реакцій у найважливіший момент. Головний принцип — надавати перевагу вуглеводам — саме вони дадуть футболістові необхідну енергію для продуктивності протягом усього матчу.
Передматчевий раціон слід планувати заздалегідь, залишити їжу перед грою на волю випадку – поширена і груба помилка. Зі спортивною дієтою потрібно бути уважним і проявляти організованість, щоб споживати страви, які зарядять атлета енергією для кращого виступу.
Останній прийом їжі потрібно зробити за дві-три години до матчу, щоб шлунок встиг переварити все, що ви закинули в нього.
Базові поживні речовини
Будь-яка передматчева страва повинна містити три основні поживні речовини: вуглеводи, жири та білки. Усі вони мають особливості, які потрібно враховувати. Наприклад, у самих білках та жирах має бути невеликий відсоток жиру, щоб полегшити травлення. Уникайте червоного м’яса та смаженої їжі.
Що стосується вуглеводів: у них має бути мало клітковини з тієї ж причини, що жиру в жирах і білках. Будь-яка поживна речовина, яка ускладнює травлення, варто виключити з дієти передматчевої. Ваша мета – максимально запастися енергією і якнайшвидше засвоїти їжу.
То що конкретно їсти перед матчем?
Перейдемо до практики. Вибір конкретних страв залежатиме від того, в який час дня футболіст вийде на поле. Ось кілька рекомендацій.
Якщо матч відбудеться вранці, сніданок буде ключовим прийомом їжі. Хороший варіант – з’їсти тост з джемом або медом (варто уникати цільнозернового борошна). До нього відмінно підійде індичка, шинка або свіжий сир. Додайте трохи фруктів та натуральний йогурт. Все це з низьким вмістом жиру.
Якщо до матчу достатньо часу, то головне у виборі їжі — орієнтуватись на ідеальний розподіл харчових речовин. Найкращі пропорції – це 50% вуглеводів, 25% овочів та 25% білків. Так ви повністю заповните запаси енергії. Відмінно підійде тарілка макаронів з броколі та курячою грудкою. Пасту потрібно готувати не з цільнозернового борошна, а овочі не повинні бути сирими.
Читайте також: Навіщо футболісти тейпують зап’ястя?
Якщо матч відбудеться ввечері, багатьом гравцям потрібна невелика додаткова зарядка у вигляді перекусу. За одну-дві години до гри можна з’їсти тост із білого хліба з джемом, фрукт або енергетичний батончик. Все це обов’язково потрібно запитати достатньою кількістю води, щоб уникнути зневоднення.
Важливо дати шлунку час переварити їжу, особливо у разі рясним сніданком. Ідеально — від трьох до чотирьох годин, але якщо матч вже вранці, постарайтеся все доїсти хоча б за пару годин до стартового свистка.
Надсилаючи повідомлення, Ви дозволяєте збирання та обробку персональних даних. Політика конфіденційності.