Двічі на рік фокус футбольних фанатів зміщується з суто спортивної складової улюбленої розваги на трансферні розбирання клубів. У регулярному футбольному календарі найпопулярніших європейських ліг є два дозаявні періоди, коли команди можуть купувати та продавати гравців. Тут ми поговорими, що таке трансфери у футболі, та як вони відбуваються.
Читайте також: Хто такий вільний агент у футболі
Чому це важливо?
На футбольному ринку крутяться величезні гроші. У 2017 році французький клуб “Парі Сен-Жермен” виклав за бразильського нападаючого “Барселони” Неймара 222 млн євро. Це найбільша сума, коли-небудь заплачена за гравця, але на футболістів регулярно витрачають десятки та сотні мільйонів.
Футбол – глобальний маркетплейс, і найкращі гравці планети часто змінюють роботодавців. Англієць Девід Бекхем упродовж кар’єри пограв у Великій Британії, Іспанії, США, Італії та Франції. Фахівці підписують із клубами контракти на фіксований термін, зазвичай до п’яти років. Якщо гравець переходить до іншої команди до закінчення угоди, новий клуб виплачує компенсацію старому за розірвання трудового договору. Це називається сумою трансферу.
Коли все відбувається?
Двічі на рік. Міжнародна федерація футболу (FIFA) регламентує два дозаявні періоди протягом календарного року, коли клуби можуть купувати та реєструвати гравців з інших команд. Це називається трансферним вікном. Довше трансферне вікно проходить влітку, в міжсезоння, коротке — взимку, в середині сезону. Точні терміни встановлюються футбольними асоціаціями окремих країн.
Про оплату
Гравець, його агент, новий клуб футболіста та багато юристів мають розробити контракт спортсмена з майбутнім роботодавцем. У документі у подробицях прописують інформацію про заробітну плату та можливі бонуси. Наприклад, за сам перехід або за тривале перебування у команді. Перед трансфером гравець проходить медичне обстеження: так майбутній клуб переконується, що атлет здоровий та готовий виступати. Якщо в процесі виявляються невідомі раніше травми, це може вплинути на підсумкову суму трансферу або поставити хрест на угоді.
Від чого залежить сума трансферу?
У результаті ціна переходу залежить тільки від того, скільки грошей запросить один клуб і скільки готовий заплатити інший, але в переговорах сторони орієнтуються на кілька факторів:
- Талант футболіста.
- Вік гравця.
- Строк дії поточного контракту.
- Приклади подібних переходів.
Іноді команда здобувача має можливість не торгуватися: часто клуби прописують у контрактах гравців фіксовану суму відступних, за яку футболіст може піти без погодження угоди з роботодавцем. Ще це називають сумою викупу, і вона перевищує ринкову вартість спортсмена на момент укладання договору. Так було у випадку із трансфером Неймара.
Хто одержує гроші?
На прикладі Неймара: «ПСЖ» заплатив «Барселоні» 222 млн євро (залежно від структури угоди покупець може передати всю суму разом, а може, траншами за кілька сезонів), але на цьому витрати парижан не закінчилися. Якісь гроші зазвичай отримує агент футболіста за посередництво під час укладання угоди. Інтереси Неймара репрезентує його батько, який, за чутками, отримав за перехід сина близько 38 млн. євро. Ще «ПСЖ» платить бразильцеві зарплату, за першим контрактом із французькою командою він отримував по 45 млн євро до вирахування податків кожні 12 місяців.
Важливим нюансом, який прописується у трудовому договорі кожного відомого футболіста, є використання іміджевих прав. Наприклад, якщо умовний виробник шампуню запросить гравця знятися в рекламі, прибути від цієї угоди може повністю відійти спортсмену чи клубу, а може бути поділена навпіл чи інших частках — все залежить від відповідного пункту трудового договору.
Звідки у команд такі суми?
У футболі крутяться величезні суми. За підрахунками Deloitte, 20 найбагатших клубів світу за сезон-2020/21 сумарно заробили понад вісім мільярдів євро. Найближчими роками позначка перевищить 10 млрд, коли команди остаточно впораються з фінансовими наслідками пандемії коронавірусу.
Глобально доходи клубів можна поділити на три категорії: продаж прав на телетрансляції, комерційний прибуток та стадіон. Наприклад, за 2020 рік “Барселона” заробила 340 млн євро на спонсорських угодах, мерчендайзі та інших комерційних проектах. Ще клуб продав квитків на домашні матчі на 120 млн. євро. 248 млн євро «блауграна» отримала за показ ігор за її участю по ТБ.
Теоретично команди можуть заробляти і на ринку футболістів, але найуспішніші клуби зазвичай витрачають на гравців більше, ніж отримують з продажу.
Надсилаючи повідомлення, Ви дозволяєте збирання та обробку персональних даних. Політика конфіденційності.