Люди, які погано розуміються на футболі, важко розуміють, що таке офсайд. Тому було прийнято рішення написати статтю, в якій ми простою мовою пояснимо, що означає «поза грою» у футболі. Ми також розповімо про важливі нюанси визначення офсайду, про які ви ще не знаєте.
Правило офсайду було запроваджено ще у далекому 19 столітті і продовжує вдосконалюватись досі. Воно не таке складне для розуміння, як здається. Але в ньому є кілька моментів, про які потрібно знати. Після прочитання цієї статті ви зможете легко знатися на спірних ситуаціях.
Що таке офсайд у футболі?
Офсайд у футболі — положення, при якому атакуючий гравець у момент передачі від партнера знаходиться ближче до воріт суперника, ніж м’яч та передостанній гравець суперника.
Якщо говорити простими словами, то гравець перебуває в положенні “поза грою”, якщо в момент передачі він знаходиться до воріт ближче, ніж захисник.
У спрощеному визначенні є нюанси, про які ми поговоримо трохи згодом. Для початку подивіться на малюнок 1.
Гравець під №8 команди червоних робить передачу на нападаючого за №11. Однак, форвард знаходиться ближче до воріт, ніж останній захисник синіх №3. Порушення правил – становище «поза грою». Чорною лінією позначено лінію офсайду.
Офсайд буває активним та пасивним. Докладніше про види офсайду розповімо далі.
Активний офсайд у футболі
Гравець перебуває в активному офсайді, якщо він, перебуваючи в положенні «поза грою», бере активну участь у грі. Наприклад, якщо він перебуває з м’ячем, закриває огляд воротареві або коли йому йде передача від партнера. (Мал. 2)
На малюнку 2 гравець за №8 команди червоних завдає удару по воротах. Нападник за №11 закриває огляд воротареві. У такому разі бічний арбітр підніме прапорець, а головний суддя зупинить гру через порушення правил.
Незважаючи на те, що гравець під №11 не торкнувся м’яча, він бере активну участь в епізоді, закриваючи огляд воротаря.У такому разі арбітр дає свисток і призначає вільний удар на користь команди, що обороняється.
Пасивний офсайд у футболі
Футболіст перебуває в пасивному офсайді, якщо він не бере участі в атакуючих діях і не намагається завадити гравцям команди, що обороняється (наприклад, закрити огляд воротареві) (Мал. 3). І тут суддя не зупиняє гру.
А ви знали, що офсайд може фіксуватися за воротарем? Є ситуації, в яких становище “поза грою” у футболі фіксуються по голкіперу. Вони трапляються вкрай рідко, але все ж таки таке буває. Давайте розберемося.
Гравець перебуває в офсайді, якщо в момент передачі він перебуває до воріт суперника ближче, ніж м’яч або передостанній гравець суперника. Коли захисник знаходиться до воріт ближче, ніж воротар, то воротар стає тим самим останнім гравцем (Мал. 4).
Два нападники червоних тікають у контратаку. Із м’ячем перебуває гравець під №9, якого зустрічає воротар. Захисник синіх під №2 страхує голкіпера, одночасно доглядаючи другого нападника під №8. У цій ситуації воротар є останнім захисником і положення “поза грою” буде визначатися саме за ним (чорною лінією показано лінію офсайду). Тому коли нападник під №8 отримає м’яч, то суддя зупинить гру через порушення правил.
Як фіксується офсайд?
Як відбувається процес фіксації положення «поза грою»:
- Якщо гравець перебуває в активному офсайді, то бічний суддя піднімає прапорець, сигналізуючи про положення «поза грою».
- Головний рефері це бачить та дає свисток. Призначається вільний удар із місця, де було скоєно порушення.
- Гравці команди, що раніше атакувала, зобов’язані відійти від м’яча не менше, ніж на 9 метрів.
- Якщо офсайд зафіксований у штрафному майданчику, то гравці суперника мають покинути її.
- Якщо “поза грою” було зафіксовано у воротарській площі, то вільний удар можна виконати з будь-якої точки воротарської.
У футболі є кілька ситуацій, за яких становище «поза грою» не фіксується. Про них ми розповімо далі.
Коли не фіксується офсайд у футболі?
Гравець у момент передачі знаходиться на своїй половині поля
Розглянемо приклад на малюнку 5. Команда червоних забрала м’яч у синіх на своїй половині поля і прагне втекти в контратаку. №7 віддає передачу на нападника під №11, який виходить віч-на-віч із воротарем.
Зверніть увагу на позицію нападаючого червоних. Він знаходиться найближче до воріт синіх. Але оскільки він у момент передачі знаходиться на своїй половині поля, положення «поза грою» не буде зафіксовано.
Гравець отримав м’яч після ауту, кутового чи удару від воріт
Положення «поза грою» не фіксується, якщо м’яч отримано після вкидання через бічний, після удару від воріт або після подачі з кутового.
Був зроблений пас назад
Розглянемо рисунок 7.
Нападник червоних під №11 обіграв захисника під №4 та увійшов до штрафного майданчика. Під нього відкривається партнер під №10, якому слідує пас. Незважаючи на те, що форвард за №10 команди червоних знаходиться ближче до воріт, ніж захисники, офсайд не фіксується. У момент передачі м’яч знаходиться ближче до воріт, ніж гравець №10.
Гравець знаходиться на одній лінії із захисником
Подивіться малюнок 8.
На момент передачі з флангу нападник під №10 знаходиться на одній лінії із захисниками — офсайду немає. Важливо враховувати те, що положення “поза грою” фіксується по тих частинах тіла, якими можна забивати голи.
Наприклад, якщо корпус гравця під №10 знаходиться в правильному положенні, а рука залізла в офсайд, то «поза грою» не буде зафіксовано, оскільки рукою забивати голи не можна.
Гравець отримав м’яч від суперника
На малюнку 9 видно, що захисник під №7 команди синіх робить пас воротарю. Нападник під №10, перебуваючи в офсайді, перехоплює пас. Положення “поза грою” зафіксовано не буде.
Якщо м’яч дістається гравцеві після того, як суперник навмисне зіграв у м’яч, то офсайд не фіксується.
Спори щодо офсайду
У футболі дуже часто виникають суперечки на тему офсайду. Бічні арбітри не завжди встигають за епізодом і припускаються помилок. Цю проблему вирішує система відеодопомоги арбітрам VAR.
Дивіться також: ТОП-14 найкращих футбольних гаджетів у сучасному футболі
Наприклад, у матчі чвертьфіналу Ліги Чемпіонів 2018-19 між «Манчестер Сіті» та «Тоттенхемом» система ВАР зафіксувала офсайд із боку «міщан», який дозволив «Тоттенхему» вийти у півфінал.
Навіщо потрібний офсайд?
Можливо, комусь на думку спадало таке запитання: «А навіщо взагалі потрібен офсайд?».
Правило офсайду робить футбол більш справедливим та цікавим. Якщо скасувати офсайд, то гравці, що атакують, матимуть можливість безперешкодно отримувати м’яч біля чужих воріт і забивати голи. Футбол стане таким самим примітивним, як у дворі.
Наявність у футболі правила офсайду змушує атакуючу команду думати, підбирати ключі до оборони суперника, розігрувати цікаві комбінації. Це робить футбол набагато цікавішим.
Як пояснити дівчині, що таке офсайд?
Якщо вам раптом потрібно пояснити дівчині, що таке офсайд, покажіть їй наступне відео і вам не доведеться витрачати свій час і нерви.
Надсилаючи повідомлення, Ви дозволяєте збирання та обробку персональних даних. Політика конфіденційності.