Технологія Nike Air Zoom у 2022 році знову повернулася у футбол. Це чудова нагода озирнутися назад і згадати всю історію цієї розробки, яка вплинула на спортивну індустрію, включаючи футбол.
Вступ
По суті, Nike Air Zoom — найвідоміша з усіх технологій Nike. Ця система амортизації складається зі стисненого повітря в жорсткому, але гнучкому мішечку, який забезпечує легку пружинність. При кожному кроці на блоки Air здійснюється тиск, який поглинається, а натомість вивільняється енергія, яку ви відчуваєте, як легку амортизацію.
Технологія Air з’явилася ще 1979 року. Компанія Nike з того часу постійно її розвиває та удосконалює. Пізніше, в середині 90-х років, з’являється Air Zoom, як один із найважливіших еволюційних кроків розвитку цієї розробки. Починаючи з 1996 року, вона впроваджується у футбольну продукцію компанії. Крім футбольних бутс, вона також впроваджується у взуття для американського футболу, баскетболу, бігу та тенісу.
Нас цікавить, як ця амортизація прижилася саме у футболі. Адже у свій час вона активно використовувалася, а потім про неї надовго забули. І ось ми бачимо повернення Air Zoom на ринок. Це був для нас знак, що настав час нагадати вам історію легендарних бутс на базі цієї технології.
Nike Air Rio Zoom (1996)
Ця модель була випущена незабаром після того, як бутси Nike Tiempo справді були помічені після Чемпіонату світу 1994 року. Air Rio Zoom не змогли по-справжньому завоювати популярність на той час. Вони були затьмарені популярністю інших досить інноваційних бутс, випущених конкурентами Nike.
Проте це було дослідження можливостей. Воно ознаменувало початок довгого шляху. Ці бутси поєднували м’який верх з к-шкіри та кращі якості лінійки Tiempo з новими технологіями. Відмінний старт, який набуде популярності трохи пізніше.
Nike Air GX (1997)
Завод Nike у Монтебеллуні було відкрито у 1996 році, а його перші футбольні бутси Air GX дебютували наступного року. Мало того, що вони поставлялися з блоком Zoom Air на підошві, вони були одними з перших, хто використовував інший колір, крім чорного. Цей додатковий ефект червоного чи синього разом із металевим логотипом Swoosh, а також хвиляста стьобана прострочка схвилювала багатьох.
Nike Air GX вказували напрямок розвитку бренду в майбутньому. Згадуючи цю модель, у пам’яті виринає Роббі Фаулер на піку своєї форми. Він дуже любив ці бутси.
Nike Air Zoom Italia (1998)
Потім на ринку з’явилися Nike Air Zoom Italia у 1998 році. І, озираючись назад, ви можете усвідомити, що найгіршого часу для дебюту цих бутс було важко знайти. Справа в тому, що цього ж року світ побачив перші бутси Mercurial, які прикрашали ноги Роналдо на Кубку світу.
Як ви вже зрозуміли, вся увага була прикута до бразильця та його подвигів у Франції, а Air Zoom Italia перетворилася на ще один забутий релікт у прагненні бренду впровадити Nike Air Zoom у футбол.
Nike Air Zoom Brasilia (2000)
Відбувся перехід у нове тисячоліття. Світ побачив нову серію бутс, які справді відрізнялися лише назвою та кольоровою гамою. На ринок вийшли моделі Nike Zoom Air International, Air Zoom Brasilia та Brasilia II. Всі вони були випущені у 2000 році.
Сьогодні важко знайти когось, хто їх пам’ятає. А все тому, що вони не змогли витіснити основну пару Tiempo та Mercurial у лінійці Nike. Натомість вони просто розчинилися у відносній невідомості.
Nike Air Zoom Total 90 I (2000)
Потім сталося щось революційне. Бренд відійшов від шаблону, за яким було створено останні п’ять моделей. Це був 2000 рік, і настав час для Air Zoom Total 90 I. Це був свіжий дизайн, який не пішов по стопам Tiempo або Mercurial. І, звичайно, він мав вставку Nike Air Zoom в області п’яти.
Крім цього, ця модель відрізнялася зміщеною від центру шнурівкою і одним з телевізійних рекламних роликів, що найбільш запам’ятовуються, за участю Франческо Тотті, Едгара Девідса і Ліліана Тюрама.
Nike Air Zoom Mercurial (2001)
Не зумівши затьмарити Mercurial або Tiempo з їхніми першими п’ятьма спробами, очевидним кроком для бренду стало впровадження технології Nike Air Zoom в один із цих двох силуетів. Так вийшло, що саме Mercurial отримали нову амортизацію.
Nike Air Zoom Mercurial були випущені у 2001 році та мали повністю синтетичний верх з підошвою з ТПУ. Тут була і перша змішана підошва Nike, яку вони назвали VT для Variable Turf. Шпильки також були унікальними своєю трикутною формою і мали спеціальний інструмент для їх видалення. І, звичайно, бутси були оснащені повнорозмірним блоком Zoom Air.
Nike Air Zoom T90 II (2002)
П’ять різних колірних рішень та два роки після запуску оригіналу, і ми отримали Air Zoom T90 II і, можливо, вершину цієї серії. Зігравши велику роль на Чемпіонаті світу 2002 року, ці бутси були просто знаковими. Власне, як і рекламна кампанія, яка супроводжувала їх.
Nike Air Zoom T90 II були легкими та виготовленими з м’якого синтетичного матеріалу KNG-100 G. Верхня частина мала покриття Nike First Touch для покращення контролю м’яча. Спочатку випущені у колірній гамі «чорний/білий/червоний», бутси за весь час свого існування мали вісім різних колірних рішень.
Nike Air Zoom T90 III (2004)
У 2004 році з’явилося вже третє покоління Air Zoom T90 III. Культовий логотип T90 відображався на підйомі, а складка на язичку зникла. Новий задник із зовнішнім контуром забезпечував додатковий захист та був спеціально розроблений для зниження ризику травми ахіллового сухожилля.
У проміжній підошві був використаний унікальний філон, який допоміг зменшити тиск шипів та підвищити комфорт. Також відзначимо спеціально розроблені стрижні Nike, які були додані до підошви для збільшення зчеплення. Це були бутси для нового покоління гравців, серед яких Руні, Торрес і Тотті.
Nike Air Tiempo Legend (2005)
2005 рік приніс із собою радикальне переосмислення лінії Tiempo із запуском Nike Air Tiempo Legend. Це був важливий момент в історії силуету і, ймовірно, найпомітніше свідчення його універсальності та здатності адаптуватися до вимог гри, що змінюється.
Раптом у новинці з’явився сучасніший, гладкіший вигляд, який відповідав іншим бутсам на ринку. І так, новий дизайн частково повторював Mercurial, що вийшли в тому ж році. Поряд із візуальними ефектами з’явилися покращені елементи. Відзначимо сітчастий язичок для кращої вентиляції і, звичайно, підошву Zoom Air для більшої підтримки п’яти.
Air Zoom Total 90 Supremacy (2006)
У 2006 році було випущено модель Air Zoom Total 90 Supremacy. У технологію бутс було внесено лише незначні зміни, а естетика було змінено Уейном Руні. Більше про цю модель сказати нічого. Хіба що вона стала яскравішою в плані фарб, що використовуються.
Nike Zoom Tiempo Ronaldinho 10R (2006)
Поєднання T90 та Tiempo продовжилося і в 2006 році. Роналдіньо, як амбасадор бренду, наприкінці цього року отримав спеціальну іменну версію Nike Zoom Tiempo Ronaldinho 10R. Це була перша фірмова лінійка Nike, створена виключно для однієї із своїх футбольних зірок. Однак 10R Tiempo були створені не тільки для Роналдіньо. Бразилець допоміг створити також модифіковану модель, яка йшла із Zoom Air на підошві зі скловолокна.
Nike T90 Laser I (2007)
У 2007 році бренд здійснив наступну велику революцію в серії Total 90, випустивши T90 Laser I. Відомі як бутси для максимальної точності та потужних ударів, вони були прикрашені фірмовим ідентифікатором — щитом поверх шнурівки. До речі, тут шнурівка знову зайняла центральне положення.
Вставка Zoom Air знову була розташована у п’яті для комфорту. Це була одна з найвдаліших моделей лінійки, яку багато хто досі вважає іконою бутс. А деякі її вважають найкращою моделлю 2000-х.
Nike Air Zoom Tiempo Legend II (2008)
Це була остання модель Tiempo із цією технологією амортизації. Бутси були оснащені модернізованою частиною п’яти Zoom Air, що забезпечує миттєву амортизацію і посилений захист п’яти.
Nike Air Zoom Mercurial (2020)
А потім Zoom Air зникла із футболу на 12 років. Технологія ненадовго з’явилася у концепті Nike Air Zoom Mercurial у 2020 році. Своєю появою вона тільки розпалила апетит, але все було марно…
Концепт дражнив усіх нас, показуючи, що він побудований навколо повнорозмірної повітряної подушки Zoom. Для цього внутрішнє шасі бутс було перенесено на пластину. Залишили тільки устілку між ногою та подушкою Zoom для максимального ефекту. Це більше виглядало як Zoom Air, який ми бачили в інших видах спорту. Він використовувався для руху, а не для амортизації п’яти.
Nike Mercurial Air Zoom Ultra SE (2022)
Через два роки були випущені Nike Mercurial Air Zoom Ultra SE, які реалізують всі обіцянки концептуальних бутс. Але все одно бентежило те, що їх було випущено обмеженим тиражем.
Дизайнери Nike прагнули зробити подушку Zoom Air центром бутс. Для цього вони створили легкий та повітряний напівпрозорий верх у поєднанні з Flywire. Це було необхідно, щоб правильно зафіксувати середню частину стопи для надійної посадки. Подушка Zoom Air також була видна і навіть відкрита. Її можна було помацати в одному місці на нижній стороні підошви.
Nike Zoom Air Mercurial Superfly IX та Vapor XV (2022)
Отже, тепер ми маємо Mercurial, доступні як у версії Superfly IX, так і у версії Vapor XV. Обидві моделі мають першу в історії Nike футбольну вставку Zoom Air. Вона знаходиться усередині пластини підошви. Це необхідно було зробити для відчуття миттєвого, імпульсивного повернення енергії.
Погодьтеся, що сьогоднішній вид технології вже далекий від первісного вигляду. Дивлячись на всю еволюцію цієї розробки, хочеться сказати, що ця подорож того вартувала.
Надсилаючи повідомлення, Ви дозволяєте збирання та обробку персональних даних. Політика конфіденційності.